Knihy online

S postupem času se věci mění a modernizují. Zvláště s příchodem počítačových technologií ustupují některé výrobky do pozadí. A knihy se určitě řadí mezi ně. Lidé klasické knihy méně kupují, dávají přednost informacím na internetu a online encyklopediím. V poslední době se také čím dál výrazněji projevuje trend knihy online.

Jen s velkými potížemi můžeme odhadnout podobu knižního trhu třeba za dvacet, třicet nebo padesát let. Vývoj jde nesmírně kupředu, může se stát, že knihy tak, jak je známe v dnešní podobě, naprosto zmizí a budeme si moci pořídit jen knihy online. Maximálně se budou klasické knihy vystavovat v muzeích jako vzácné exempláře.

Co vlastně jsou elektronické knihy neboli knihy online? Většinou se jedná o knihy ve formátu pdf, které si můžete stáhnout buďto zdarma nebo za určitý poplatek, který se však rozhodně nedobere takové výše jako u klasických knih. Výhodou je tedy poměrně dobrá dostupnost knižních titulů a levné pořizovací náklady. Nevýhodou ovšem je, že knihu máte jen v elektronické podobě, to znamená, že si ji můžete číst jen v počítači nebo ve čtečce, což je speciální zařízení uzpůsobené ke čtení knih v této podobě. Ne každý si na to zvykne, někoho po delší době, kdy si čte knihy online, začne bolet hlava nebo oči.

Vynález knih v elektronické podobě je ale určitě velmi šikovný, umožňuje tak lepší archivaci a dostupnost děl. Navíc je to vhodné i pro začínající, neznámé autory, kteří mohou vydat svoji knižní prvotinu v této podobě a ušetřit tak velkou část nákladů.